Originálna mozzarella sa vyrába z byvolieho mlieka
Vynikajúca v studenej kuchyni
Byvolia mozzarella je oproti mozzarelle z kravského mlieka tučnejšia, menej vláknitá a aromatickejšia. Jej silnejšia chuť sa najlepšie rozvinie, keď sa nechá pred konzumáciou dvadsať minút pri izbovej teplote.
Mozzarella di Bufala je vynikajúca samotná. Ochutiť sa môže extra panenským olivovým olejom, balzamickým octom alebo pestom. Je vhodná ako predkrm a do šalátov – s rajčinami a bazalkou do šalátu caprese. Mozzarellu sa odporúča nekrájať, ale ručne trhať na kúsky.
Tepelná úprava by mozzarelle z byvolieho mlieka skôr ublížila. Preto sa ukladá natrhaná na už upečenú pizzu. (Do lasagní či k zapekaniu s mäsom, rybami alebo zeleninou sa používa mozzarella z kravského mlieka.)
Aktuálny sortiment nájdete na mojBidfood.sk v kategórii:
Kde sa vzali byvoli v Taliansku?
Byvol domáci, nazývaný taktiež vodný byvol, pochádza z Ázie, kde sa chová predovšetkým ako silný ťahúň. Má typický trojhranný prierez rohov. Byvolie kravy poskytujú vynikajúce mlieko. Dojivosť majú síce nižšiu, ale ich mlieko má oproti kravskému vyšší obsah tuku a bielkovín.
Z Ázie sa byvol domáci rozšíril v 7. storočí do Egypta a odtiaľ v 9. storočí do južného Talianska. Tu sa byvoli začali chovať v Kampánii, na úrodných pastvinách neapolskej nížiny. A práve vďaka byvolom a Kampánii získala mozzarella svoje celé meno – Mozzarella di Bufala Campana. (Aj keď anglicky buffalo znamená byvol i bizón, nemajú tieto zvieratá spolu príliš spoločného.)
Legenda o mozzarelle a skutočnosť
Tvaroh sa z byvolieho mlieka začal v Taliansku vyrábať v 10. storočí. Podľa povesti syrársky učeň jedného dňa zakopol s hrudou tvarohu a tá mu spadla do vedra s horúcou vodou. Hmota sa zahriatím začala ťahať, deliť do vlákien a tak vznikla prvá mozzarella. Najstarší písomný záznam o mozzarelle pochádza z 12. storočia, kedy ju mnísi z kláštora San Lorenzo v Padule ponúkali pocestným.
Pri výrobe mozzarelly sa pružná hmota premieša, oddeľujú sa z nej malé kúsky k rôznemu tvarovaniu a následnému schladeniu v studenej vode. Hotový parený syr sa uchováva v slanom náleve alebo srvátke.
Varianty mozzarell
Na 1 kg mozzarelly sa spotrebujú 4 kg mlieka, takže lacnejšie varianty sa vyrábajú z kravského mlieka alebo zo zmesi mliek. Existujú však aj mozzarelly ovčie a kozie. Talianska mozzarella z kravského mlieka sa nazýva Fior di Latte (mliečny kvet). Mozzarelly majú ďalšie označenie taktiež podľa tvaru a veľkosti: bocconcini (bochníčky), ciliegine (čerešne) alebo perline (mini guľôčky).
Mozzarella di Bufala Campana DOP obsahuje v názve okrem byvolov a Kampánie ešte skratku z Denominazione di Origine Protetta. Jedná sa o európske chránené označenie pôvodu, kedy je zaručené použitie pôvodných surovín, tradičných výrobných postupov a spracovania vo vybranom regióne.
Rebríček mozzarell
- Mozzarella di Bufala Campana DOP (= Denominazione di Origine Protetta)
originál mozzarella - Mozzarella di Latte di Bufala
mozzarella z byvolieho mlieka vyrobená v inom regióne - Mozzarella con Latte di Bufala
mozzarella zo zmesi byvolieho a kravského mlieka - Mozzarella Fior di Latte
talianska mozzarella z kravského mlieka - Mozzarella
syr vyrobený z kravského mlieka kdekoľvek na svete