Od Tatárov k hamburgeru...
Tiež považujete hamburger za výtvor Američanov? Asi vás prekvapí fakt, že pôvod tohto pokrmu treba hľadať práve v Európe, a to už u Tatárov. Tí pod sedlami svojich koňov prevážali mäso, čo malo pomôcť k tomu, aby bolo jemnejšie. Po menších obmenách sa zrodil Tatársky biftek. Jeho tvorcami sú prekvapivo Rusi, ktorí si ho od Tatárov privlastnili.
Keďže v tom čase prekvital obchod na mori, Rusi sa dostali aj do nemeckého prístavného mesta Hamburg. Šikovní Nemci tento pokrm prevzali a obohatili ho o cibuľu, koreniny a strúhanku. Novinkou tiež bolo, že ho tepelne spracovali. Aj keď vtedy to bol pokrm chudobných, dnes mu na chuť príde takmer každý. Migráciou Nemcov sa Hamburský steak, ako ho oni nazývali, dostal aj do iných končín sveta.
A tu sa dostávame aj do Ameriky, kde hamburger zažil ozajstný boom! Rýchla doba priala Američanom, ktorí hľadali možnosti, vďaka ktorým by sa mäso dalo jesť aj pri chôdzi. A tak ho vložili medzi dva chleby a pomenovali ho hamburger.
Na prezentácii záleží
Dnes už hamburger pripravujeme na mnoho spôsobov. Hovädzí je klasika, no čo tak skúsiť morčací, jahňací či zeleninový a vymeniť žemľu za pita chlieb alebo šampiňóny? K tomu pridať prezentáciu á la šéfkuchár a z pokrmu pre chudobných robotníkov sa stáva majstrovské dielo. Spoločnosť Bidfood vám v tom pomôže!
Na e-shope mojBidfood.sk nájdete široké portfólio produktov slúžiacich k prezentácii burgerov na úrovni.
Doménou hamburgerov je šťavnaté mäso. Netrápte sa dlhou prípravou a tvorbou mäsa. Predpečený hovädzí burger vám nielen ušetrí čas, ale uchováva si aj čistú chuť hovädzieho mäsa. Vďaka tomu, že je predpečený, pri spracovaní na grile pred podávaním už dochádza len k minimálnej strate.
Kto by to bol povedal, že obracačka je základom správneho hamburgeru? Vďaka nej sa vám mäso na grile pri obracaní nerozpadá, drží vcelku a uchováva si tak šťavnatosť.
Hamburger na porcelánovom tanieri sa už "nenosí". Prezentujte svoj výtvor na doske, oválnom bambusovom tanieri či štýlovej paletke a pokrmu dodáte nový rozmer.
Ak papierovú krabičku na hamburger považujete za prežitok, musíme vás vyviesť z omylu. Burger vložený do krabičky môže totiž naozaj pôsobiť štýlovo.
Aký by to bol hamburger, keby sa k nemu nepodávali aj hranolky? Servírujte ich v mini fritovacom košíku vystlanom vreckom á la noviny či v plechovom kýbliku a uvidíte, ako vaši zákazníci ocenia túto nápaditosť.
Prečo dip schovávať v žemli? Naservírujte ho v nerezovej miske a dajte tak zákazníkovi možnosť určiť si, aké množstvo mu vyhovuje.
K dokonalému hamburgeru stačí malý trik
- mäso v hamburgeri by malo byť šťavnaté, preto ním pri opekaní zbytočne nehýbte, aby nevytekala jeho šťava
- extra chuť dosiahnete, ak prekrojenú žemľu potriete maslom alebo bravčovou masťou a opečiete
- plátkový syr položte na horúce mäso, nielenže sa krásne roztečie, ale aj jeho chuť sa rozvinie
- aby ste neprebili chuť mäsa a žemle, používajte len červenú cibuľu, chuť ktorej nie je tak agresívna
- omáčka alebo dip sú v hamburgeri nutnosťou, nikdy však nekombinujte viac ako dva druhy