Morský vlk zo Stredomoria
Obľúbený je najmä v talianskej, gréckej a francúzskej kuchyni. Loví sa na rybích farmách, vďaka čomu je cenovo dostupnejší, ako divoko lovený morský vlk. Čerstvá ryba má lesklú striebristú pokožku a jasné oči. Mäso je biele, žiabre sú čisté a sfarbené dočervena.
Náš morský vlk je chovaný v Jadranskom mori v Chorvátsku. Vďaka nižšej teplote vody rastie pomalšie, a preto je mäso pevnejšie, ako pri rybách chovaných v Turecku, Španielsku alebo Grécku. Veľkou výhodou Chorvátska je rýchla logistika, vďaka ktorej sa k nám ryby dostanú do 24 hodín od vylovenia.
Chuťovo patrí morský vlk k jemnejším rybám, ako je napríklad losos, avšak štruktúra mäsa je pevná. Výhodou je menší počet kostí, ktoré sú navyše jemné. Pred akoukoľvek tepelnou prípravou sa musí z vlka odstrániť šupinatý povrch a plutvy.
Morský vlk je vhodný na grilovanie, pečenie, opekanie, dusenie, pošírovanie alebo smaženie. Celé ryby sa plnia listami byliniek, estragónom, pažítkou, dužinou limetiek alebo ochutenými rozmixovanými zemiakmi, slaninou a bravčovým mletým mäsom. Chuťovo vynikne v spojení s citrusovými plodmi – citrónom, limetkou, pomarančom. Kombinujte s olivovým olejom, maslom alebo bielym vínom. Zaujímavú kombináciu tvoria aj s kaparami a artičokami.
MORSKÝ VLK
Náš tip na prípravu:
Morského vlka vypitveme, zbavíme šupín a vyfiletujeme. Pripravené filety osolíme a okoreníme a zľahka pečieme na panvici na olivovom oleji do chrumkava. Pokvapkáme citrónom, potrieme maslom a necháme chvíľku postáť.