Bažant obyčajný
Bažant má v našich lesoch a na poliach výborné podmienky. Ideálnymi miestami sú lužné lesy, najmä pozdĺž väčších riek. Hniezdi na zemi pod závojom hustej trávy alebo konármi kríkov.
Do hniezda znáša bažantica 8-18 vajec. Niekedy znesie do jedného hniezda vajíčka viac bažantíc. Na vajíčkach sedí v apríli a v máji približne 24-26 dní.
Samec je nápadne a pestro sfarbený, s veľmi dlhými chvostovými perami, takže si ho nemôžeme pomýliť s iným vtákom. Často sa bažanty počas dňa objavujú na otvorených poliach a lúkach.
Bažant vyniká mimoriadnou žravosťou, je zberateľom hmyzu, ale chytá i mladé hraboše a myši, zbiera slimáky, žerie aj semená a iné časti rastlín, prevažne burín a obilnín.
Bažantie stehná
Bažant bez kože
Bažantie prsia
Bažant trupy na polievku
Kuchárske tipy:
Mäso bažantov je hrubé, vláknité, má nízky podiel tuku a obsahuje rad zdraviu prospešných látok – vitamíny skupiny B a tiež minerálne látky ako vápnik, železo, horčík a mangán.
K bažantiemu mäsu sa najviac hodí: bobkový list, cayenské korenie, klinčeky, cesnak, borievka, pór, citrónová tráva, cibuľa, biele, čierne a zelené korenie celé, paprika, rozmarín, šalvia a tymián.
Mladé bažanty sa pečú vcelku na víne, na divoko alebo plnené plnkou. Pred pečením je vhodné obaliť mäso plátkami slaniny, aby sa nevysušilo.